Zanim jeszcze wybraliśmy projekt, a nawet zanim decyzja o budowie domu była podjęta, ja miałam w głowie całą listę rzeczy, które bardzo bym chciała mieć w swoim domu. Taka lista w mojej głowie tworzyła się przez lata. Część rzeczy zaczerpnęłam z filmów, a część z własnego dzieciństwa. Kiedyś te cele wydawały mi się raczej czymś nie realnym, ale teraz kiedy nasz dom już jest, to wiem, że marzenia się spełniają. 

Moja domowe must have

wyspa w kuchni
 • od kiedy weszła „moda” na otwarte kuchnie, bardzo mi się spodobały. Jeszcze bardziej podobają mi się wyspy kuchenne z płytą grzewczą (w naszym przypadku indukcyjną) na niej. Jak dla mnie to cudowne rozwiązanie. Gotując, nie musimy patrzeć na ścianę, natomiast mamy widok na resztę rodziny, lub ulubiony program w telewizji. Takie rozwiązanie, dostęp do wyspy ze wszystkich stron, pozwala na przyrządzanie potraw w kilka osób. No i to właśnie w kuchni zazwyczaj gromadzą się goście, a wyspa to doskonałe miejsce, przy którym można stanąć, postawić drinka i porozmawiać.
wyspa kuchenna
wyspa kuchenna
spiżarka
 • w domu mojej babci było takie pomieszczenie, co prawda nazywane niewdzięcznie „komorą”, ale służyło właśnie do przechowywania przetworów, soków. Półki uginały się od słoików z dżemami, powidłami, ogórkami kiszonymi, czy wszelkiej maści zawekowanymi na zimę sałatkami.  Marzę o tym, żeby mieć takie miejsce. Będzie mi ono służyło również do przechowywania zapasów cukru, mąki czy zgrzewek wody. Spiżarka sprawdzi się również, aby utrzymać większy porządek w kuchni, to tam zawędrują sprzęty typu robot kuchenny, blender czy wyciskarka do soków.
spiżarka
spiżarka
duży drewniany stół
 • no i znów powrót do historii. Kiedy myślę „duży stół” wyobrażam sobie niedzielne obiadki lub Święta spędzane u moich babć, kiedy przy takim wielkim stole (czasem łączonych kilku) zasiadaliśmy całą rodziną. Było głośno, zabawnie i baaardzo smacznie. Chciałabym podtrzymać tę tradycję i przenieść do swojego domu. Już marzą mi się pierwsze spotkania przy naszym, dużym, drewnianym stole, który dodatkowo będzie wykonany własnoręcznie przez mojego tatę.
kominek
 • chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kominek daje cudowny, przytulny klimat. Wyobrażam sobie, że to coś wspaniałego w zimowy wieczór oglądać film przy rozpalonym kominku z kubkiem herbaty w rękach.
retro cegła w salonie
 • wiem, że to już oklepany temat i pewnie na 10 domów, 5 ją ma, jednak uważam, że nadaje wnętrzom wyjątkowego klimatu. Pasuję do industrialnych wnętrz, a takie właśnie będziemy się starali urządzić. Jednak wybór dla nas odpowiedniej jest bardzo trudny, nie interesują nas zwykłe płytki ceglane stylizowane na retro cegłę. Szukamy czegoś z „duszą”, co nie będzie idealne i od linijki, czegoś, co po ułożeniu będzie wyglądało jak  odrestaurowana ściana w historycznym wnętrzu.
ściana z cegłą w stylu retro
ściana z cegłą w stylu retro
garderoba
 • czy jest na świecie kobieta, która chociaż przez chwile nie chciałaby mieć garderoby jak Carrie Bradshow z Sex and the City? Jestem mega szczęściarą, że coś na wzór tego uda mi się stworzyć, będzie stanowić przejście pomiędzy sypialnią a łazienką. Aaaa nie mogę się już doczekać.
garderoba
garderoba
pralnia
 • nie wiem jak u was, ale u mnie pranie generuje przeważnie dość spory bałagan. Szczególnie kiedy wracamy do domu po dłuższym wyjeździe. Trzeba wszystko posegregować, tu białe, tu czarne, a tu kolory, no i robi się zamieszanie. Pralka w łazience , pranie obok na podłodze, nie ma jak przejść, z ubrań się kurzy, pachnie też nie zbyt przyjemnie…koszmar. Sezonowe, generalne porządki w domu, kiedy pierzemy wszystko co się da, koce, firanki, zasłony, chodniczki, pościele itd. również nie należą do najłatwiejszych, kiedy nie mamy na to za wiele miejsca. Dlatego bardzo się cieszę, że będę mieć pralnię. A w niej również suszarkę elektryczną i zlew, w którym można coś przed praniem namoczyć, lub szybko przeprać w rękach.
sypialnia z własną łazienką
 • to rozwiązanie jest powszechne np. w Wielkiej Brytanii, a w Polsce coraz częściej spotykane w nowo powstałych domach. Cudownie jest nie musieć decydować o tym, czy będziemy mieli wannę czy prysznic. W momencie, kiedy mamy dwie łazienki problem jest rozwiązany, z żadnej opcji nie musimy rezygnować. W łazience przy naszej sypialni będzie prysznic bez brodzika tzw. „wet room”. To również bardzo praktyczne rozwiązane, kiedy w domu mamy gości.
wolnostojąca wanna
 • zdaję sobie sprawę, że jest to duży wydatek, nawet trzykrotnie większy niż wanna standardowa w zabudowie. Praktyczność również nie jest jej zaletą. Jednak to, jaką dekorację tworzy dla łazienki, dodaje jej szyku i elegancji, powoduje, że w moich oczach wychodzi na prowadzenie.
wanna wolnostojąca
wanna wolnostojąca
okno na całą ścianę
 • duże przeszklenia to już znak rozpoznawczy dla nowoczesnych domów. Najczęściej są to przesuwne wyjścia na taras, jednak mi chodzi o takie  nieotwierane, wielkoformatowe okno od podłogi, aż po sufit. Takie, które zapewni piękny widok na ogród oraz doświetli pomieszczenie. Oby jeszcze same się myły 🙂
ogrzewanie podłogowe
 • niby banał, a jednak dla mnie to będzie coś nowego. Wiem, że znajdą się przeciwnicy tego rozwiązania, jednak dla mnie podłogówka ma więcej zalet niż wad. Na początku chcieliśmy zastosować system mieszany, jednak coraz częściej skłaniamy się ku zastosowaniu jej we wszystkich pomieszczeniach.

Rzeczy, które wymieniłam są tymi najbardziej wyśnionymi. Natomiast jest jeszcze cała masa detali, które już sobie wyobrażam w naszym domu. Dokładnie wiem w jakim stylu będzie urządzony i jaki efekt chcę uzyskać. Na całość składa się jeszcze milion rzeczy, o których nie wspomniałam. A ja naprawdę wiem, jaka będzie lodówka, uchwyty do szafek, kinkiety w korytarzu czy kształt kontaktów.  W miarę postępów prac na budowie postaram się wam to wszystko pokazać.

A czy wy mieliście domowe must have”? A może dopiero teraz tworzycie listę?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.