Postanowiliśmy z mężem obsadzić naszą działkę tujami już w tym roku, aby zdążyły urosnąć jeszcze przed naszym zamieszkaniem. Do tej czynności przygotowywałam się, czytając kilkanaście artykułów, w różnych miejscach w internecie. Z każdym kolejnym wydawało mi się, że wiem coraz mniej… Każda metoda brzmiała sensownie, jednak różniły się od siebie i czytając je coraz mniej wiedziałam jak zrobić to poprawnie. Wszystkie wątpliwości rozwiał właściciel szkółki w której kupiliśmy nasze tuje. Dał mi najprostszy przepis na sadzenie… Jeżeli tak jak ja macie dylematy to zapraszam do lektury. Zrobimy żywopłot z tuj, który cieszy oko, chroni przed wiatrem, kurzem i spalinami. Nie jest to skomplikowana czynność i każdy powinien z tym sobie poradzić.

Zdecydowaliśmy się na posadzenie dość wysokich tuj, około 150cm. Zależało nam na tym, żeby szybko stały się osłoną domu i kiedy już w nim zamieszkamy, będziemy mogli cieszyć się prywatnością. Nasz dom oddalony jest od miasta jakieś 4 kilometry, dookoła otoczony terenami rolnymi. Nie muszę chyba wam mówić co dzieje się tam wiosną, kiedy prace na polach trwają, jak również w czasie żniw. Czasem podczas mocniejszego wiatru wygląda, jak by przez naszą działkę przechodziło tornado z kurzu. Zależało nam na tym, aby jak najszybciej stworzyć parawan ochronny.

Tuje są pierwszymi roślinami na naszej działce, niestety nigdzie nie mamy drzew, nad czy ubolewamy. To natomiast zmienimy w następnej kolejności. Nasza działka jest dość duża, ma 15 arów. Do jej obsadzenia potrzebowaliśmy 250 sztuk. No dobra to po kolei:

wybór roślin

Mieliśmy spory dylemat przy wyborze roślin. Zastanawialiśmy się pomiędzy tują Szmaragd, a tują Brabant. Na początku wszystko wskazywało na to, że wybierzemy Szmaragdowe, bo są piękne, popularne i łatwo dostępne. Jednak ostatecznie postawiliśmy na tuje Brabant. Jest to powszechny gatunek przeznaczony do żywopłotów. Osiąga nawet 6 m wysokości. Co sprawiło, że to właśnie ją wybraliśmy? To, że rośnie szybko, dobrze znosi przycinanie, jest mało wymagająca, nie przeszkadzają jej niesprzyjające warunki atmosferyczne,  wiatr, czy mrozy. Wiele żywotników w okresie zimy brązowieje, tuja Brabant pozostaje zielona. Dodatkowo obserwując, jak zachowują się Szmaragdy u naszych sąsiadów mogliśmy zauważyć, że jest to dość wymagający gatunek, a nie zadbany, może nie wyglądać tak jak byśmy sobie tego życzyli.

tuje wykopane z ziemi, zabezpieczone jutą
tuje wykopane z ziemi, zabezpieczone jutą

jaka cena

W zależności od tego gdzie zdecydujecie się kupić swoje krzewy, cena może się różnić. Ceny w szkółkach roślinnych zazwyczaj są wyższe, jednak rośliny są zadbane, z ziemi wykopywane ręcznie bez naruszania korzenia. Za nasze tuje zapłaciliśmy 19 za sztukę. Za tuje Szmaragd tej samej wielkości zapłacilibyśmy 35- 40 zł. Kupując w ilości 250 sztuk oszczędność jest bardzo duża.        .

sadzenie krok po kroku

Każdy ogrodnik wam powie, że tuje najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Co prawda te sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, czyli kiedy temperatury przekraczają 5 stopni.  My sadziliśmy na początku września, bo akurat wtedy byliśmy w Polsce i mogliśmy to zrobić sami. Od wiosny ruszamy z wykończeniówką, więc każdy dzień będzie na wagę złota.

Jak już wspominałam, artykułów jak sadzić tuje jest wiele, my wybraliśmy najprostszą opcję zaczerpniętą od właściciela szkółki. Zdaliśmy się na jego doświadczenie również z uwagi na to, że to miejsce nasz urzekło.

szkółka krzewów ozdobnych
szkółka krzewów ozdobnych

„Nasza” Szkółka to teren o powierzchni kilku hektarów, rośliny są zadbane , piękne i naprawdę okazałe. Nie miałam podstaw, aby nie zaufać osobie, która tak dba o rośliny, chce, aby przekazać dalej dobrą opinię o tym miejscu i której przecież zależy na tym, żeby klient był zadowolony. No to po kolei:

  1. Musimy przygotować sobie niezbędne akcesoria to jest: łopatka, sznurek, metrówka  i woda. Jako, że mieliśmy do posadzenia 250 tuj, kupiliśmy również wiertnicę spalinową, aby ułatwić sobie zadanie i oszczędzić kopania w ziemi.

    dołki wywiercone świdrem
    dołki wywiercone świdrem
  2. Najpierw za pomocą sznurka i metrówki wyznaczamy miejsca sadzenia. Nasze tuje posadziliśmy w odległościach 60 cm od siebie oraz od płotu. O tych odległościach ludzie różnie mówią, patrząc jednak na wygląd żywopłotu u moich rodziców, którzy tak właśnie sadzili, zdecydowaliśmy się na takie odstępy.  Tuje będą miały miejsce do wzrostu, ale również pozwoli im to utworzyć gęsty żywopłot.
  3. Można usunąć trawę w promieniu 50 cm aby nie zabierała wody krzewom. My jednak pominęliśmy ten krok.
  4. Kopiemy, bądź wiercimy dołki, muszą być chociaż dwukrotnie większe niż bryła korzeniowa. Przymierzamy  tuję.
  5. Dołek podlewamy wodą.
  6. Kiedy woda wsiąknie wkładamy rośliny, a ich korzenie zasypujemy pozostałą ziemią. Wszystkie luki dobrze ugniatamy. Po posadzeniu drzewka znów podlewamy wodą.

jak posadzić tuje w ogrodzie

wiertnica spalinowa
wiertnica spalinowa

odległość tui od płotu

W przypadku tui Brabant należy dbać o to, aby gleba była ciągle wilgotna, ponieważ ta roślina nie lubi niedoboru wody. Czasami można ją zrosić całą jednak trzeba pamietać, aby nie lać długo wody po krzaku, ponieważ wtedy roślina się schładza i dostaje rdzy. Ta rdza zniknie, tuja się odbuduje, ale pierwszy rok może być słaby.

Po posadzeniu krzewów, aby systematycznie i dokładnie je nawodnić, u postawy każdej tui poprowadziliśmy gumowy wąż kroplujący, pocący się. Znaleziony na allegro. Jak mówi producent, można go poprowadzić pod jak i na powierzchni gruntu, jest odporny na warunki atmosferyczne, elastyczny i równomiernie przepuszcza wodę na całej długości. Nie mieliśmy wcześniej doświadczenia z takim wężem więc to się dopiero okaże… bądźmy dobrej myśli.

wąż kroplujący
wąż kroplujący
wąż kroplujący
wąż kroplujący

To była naprawdę ciężka praca. Samo sadzenie nie jest czymś skomplikowanym, jednak męczącym fizycznie, zajęło nam to 2 dni, choć przypuszczam, że beż świdra potrwało by o wiele dłużej.   Teraz nasze oczy cieszy piękny widok równiutko rosnących krzewów, więc było warto.  Niech sobie rosną piękne i duże.

żywopłot z tui

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.