Ponieważ oboje lubimy spokój i ciszę chcieliśmy, żeby była w miarę duża, aby poza domem było jeszcze miejsce na trochę zieleni. Ustaliliśmy budżet, jaki możemy przeznaczyć i poza zwiedzaniem w realu, szukaliśmy również ogłoszeń w internecie. Wybór działki był dość stresujący, wiąże się z wydaniem dużej gotówki.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem działki?

1. sprawdzenie zapisu w księdze wieczystej.

Kiedy coś już wpadnie wam w oko, to zanim wyobrazicie sobie siebie pijących kawę w ciepły letni wieczór na tarasie stojącego tam domu, zapytajcie sprzedającego o numer działki zapisany w Księdze Wieczystej i z taką  informacją wejdźcie na stronę Ogólnopolskiej Wyszukiwarki Ksiąg Wieczystych tam, możecie sprawdzić czy działka, aby nie jest obciążona hipoteką lub też czy nie posiada statusu rolnej. Jeśli nie macie możliwości dowiedzieć się numeru działki możecie poszukać jej na stronie Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych  .

2. uzbrojenie działki

Najlepiej jest znaleźć działkę uzbrojoną to znaczy z doprowadzonymi do niej mediami, lub chociaż podciągniętymi do drogi. Dostawcom mediów na przykład prądu  nie spieszy się za bardzo i na takie projekty można naprawdę długo czekać. No i oczywiście trzeba pamiętać, że jeśli działka nie jest uzbrojona, to generuje to dodatkowe koszty,. Na przykład projekt szamba, czy też wykopanie studni głębinowej.  Nasza działka miała doprowadzony prąd i gaz pod drogę. Wodą i ściekami musieliśmy się zająć sami i wykopać studzienkę i szambo. Działka  jest w miejscu oddalonym o 4 kilometry od miasta i nie jest tam podciągnięta kanalizacja ani woda.  Nie był to jednak dla nas duży minus.

3. warunki zabudowy

Bardzo ważne jest również sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, czy jest określone jaki dom ma tam stanąć oraz, czy w najbliższym czasie obok naszego domu nie powstanie droga ekspresowa lub oczyszczalnia ścieków… W naszym przypadku, działka nie miała planów zagospodarowania więc nie musieliśmy przenosić warunków ani ich zmieniać. Jest w kwadracie o powierzchni 15 arów.

Oczywiście można jeszcze dużo rzeczy istotnych wymienić, ale pisanie o tym przeze mnie będzie tylko powieleniem tego, co już zostało wiele razy napisane.

Poprzedni właściciele naszej działki mieli już wydane pozwolenie na budowę tam domu, a więc czekało nas trochę zamieszania i dodatkowej papierologii, aby to pozwolenie najpierw przenieść na nas, a później zmienić projekt domu, który tam stanie. Kiedy już wszystkie sprawy papierkowe załatwiliśmy, zebrane ze wszystkich urzędów dokumenty złożyliśmy w Starostwie i pozostało czekać.

Od tego czasu minęły już trzy lata i nie pamiętam dokładnie do jakich urzędów, po jakie dokumenty, po kolei chodziliśmy. W internecie jest mnóstwo stron z dokładnym opisem tej drogi wraz z uwzględnieniem aktualnych przepisów. Jednak postaram się pomóc, gdybyście chcieli o coś zapytać, to piszcie.

przydatne linki

https://www.olx.pl/nieruchomosci/dzialki/

https://www.otodom.pl/sprzedaz/dzialka/

https://allegro.pl/kategoria/dzialki-na-sprzedaz-112741?order=m

https://www.gumtree.pl/s-dzialki/v1c9194p1

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.