Projekt domu  Arteo z firmy Extradom został naszym wyborem. Zobaczyłam go w ostatnim, z wielu przeglądanych,  katalogów. Idealny dom parterowy. O tym, dlaczego parterowy pisałam tutaj.

Projekt domu o bryle w kształcie litery L co wyraźnie dzieli go  na strefy. Część dzienna jest bardzo przestronna z otwartą kuchnią, kominkiem, częścią jadalnianą  oraz ze spiżarką. Część nocna z  trzema sypialniami,  dwiema łazienkami. No i oczywiście część użytkowa z dwustoiskowym garażem, kotłownią oraz mnóstwem miejsca do przechowywania. Na prawdę w pierwszej chwili pomyślałam, że jest idealny.

 Miłość od pierwszego wejrzenia. Ogólny zamysł domku mega nam się spodobał, jednak po głębszej analizie wiedziałam, że ten projekt trochę spersonalizujemy. Są to zmiany kosmetyczne, jeśli można to tak nazwać, a dokładnie jest ich 3.

1. Usunęliśmy ściankę oddzielającą kuchnie od jadalni i salonu i w jej miejsce zrobiliśmy wyspę kuchenną. Wyspa  z płytą indukcyjną była moim marzeniem.

2. Zrezygnowaliśmy z toalety przy kotłowni, w tym miejscu zostawiliśmy tylko umywalkę, przyda się, kiedy będziemy wchodzić do domu bocznymi drzwiami, po wykonywaniu jakichś prac na zewnątrz. Tym samym powiększyła nam się kotłownia, właściwie pomieszczenie gospodarcze/pralnia. Mamy możliwość przyłączenia gazu więc to miejsce nie będzie taką typową kotłownią.

3. Zrezygnowaliśmy z drzwi z wiatrołapu do garażu, wystarczy nam tylko jedno wejście, przez pralnię.

zdjęcie projektu arteo tył domu
projekt arteo

 

rzut kondygnacji projektu arteo
rzut kondygnacji w oryginale

Wybraliśmy odbicie lustrzane projektu.  Na naszej działce poprzedni właściciele mieli już projekt na wjazd wiec garaż na przeciwko wjazdu był oczywistym wyborem.

Mam nadzieję że wszystkie zmiany okażą się słuszne i na Arteo  prawdę będzie naszym idealnym domkiem. 

Moje rady
  • Przed wpisaniem w wyszukiwarkę hasła „projekt domu” lub kupnem katalogów, ustalcie jaki metraż was interesuje. 
  • Dobrze jest też znaleźć projekt z małym korytarzem, czy holem. Wszystkie pomieszczenia muszą mieć jasno sprecyzowaną funkcję bo inaczej staną się graciarnią. 
  • Zastanówcie się, czy ma to być dom z przyłączonym garażem. Jeśli tak to może warto go powiększyć. Dodatkowe miejsce w garażu na kosiarkę, rowery, grabki,  łopatki itp.
  • Jeśli chcecie, aby dom miał użytkowe poddasze, upewnijcie się, że nie ma skosów. Często na projekcie tego nie widać.
  • Jeśli chcecie dom piętrowy, polecam wybrać taki, który ma dwie łazienki, po jednej na każdej kondygnacji. Lub chociaż toaletę na parterze.
  • Jeśli wybierzecie dom z tarasem, nie róbcie dodatkowo balkonu, to spory koszt, a zapewniam, że będzie rzadko używany.
  • Nie róbcie tak jak ja,  najpierw wybierzcie działkę, aby mieć pewność, że zmieści się na niej na przykład wielki parterowy dom z ogromnym tarasem.

Te decyzje na początkowym etapie znacznie zawężą wam ilość projektów do przejrzenia i zajmie wam to mniej czasu.  Określenie Ilości sypialni i łazienek nie jest konieczne na etapie wyboru projektu, przez to nie chcący możecie pominąć jakiś naprawdę fajny projekt, a są to rzeczy, które można na etapie adaptacji pozmieniać i przystosować do siebie.

Pomocne linki w szukaniu projektu :

https://www.archeton.pl/

http://extradom.pl/

http://www.homekoncept.com.pl/

http://pracownia-projekty.dom.pl/

https://z500.pl/domy.html

https://forum.muratordom.pl/

No i super, projekt wybrany, zmiany zaplanowane co dalej…  w naszym przypadku kupno działki. Opowiem wam na co zwrócić uwagę przed jej kupnem. Ale o tym przeczytacie w kolejnym poście🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.