Wytyczanie budynku trzeba zlecić uprawnionemu geodecie, powinien on wytyczyć wam  punkty stałe, wyznaczające osie budynku oraz punkty wysokościowe tak zwane rapery, do których w razie wątpliwości będzie można się odnieść. Jest to bardzo ważny etap.

Wytyczanie budynku

Budynek musi być odpowiednio usytuowany względem sąsiadujących budynków. W odpowiedniej odległości od osi jezdni oraz od granic działki (na to wpływa też fakt posiadania okien).

Po zakończeniu prac geodezyjnych konieczny jest wpis geodety do dziennika budowy oraz szkice wytyczenia.  Musi to być wykonane rzetelnie. Geodeta po zakończeniu budowy domu wykonuje geodezyjną inwentaryzację po wykonawczą. Potwierdza zgodność budynku gotowego z dokonanym przed rozpoczęciem budowy wytyczeniem  geodezyjnym.

No tak… tylko taka mądra to ja jestem teraz, wcześniej, kiedy ten etap nas dotyczył, nie zagłębialiśmy się w to, aż tak bardzo. Popełniliśmy po drodze kilka błędów, które później spowodowały dużo stresu… a można było dopytać lub doczytać.

My na pozwolenie czekaliśmy około 3 miesięcy, ale ponieważ dostaliśmy je zimą, musieliśmy poczekać na wystartowanie do wiosny.

To nasza pierwsza w życiu budowa i mimo tego, że mąż jest budowlańcem to nigdy wcześniej, nie interesował się kto, jak i kiedy powinien wytyczać fundamenty domu.

Kiedy znaleźliśmy kierownika budowy (z polecenia) zapewnił nas, że geodeta nie jest zupełnie potrzebny i zadeklarował się, że w ramach swojej zapłaty, wytyczy nam budynek on sam… Ok, super skoro tak twierdzi, to chyba wie. Jest to starszy Pan, który opowiadał nam, jak to mierzył Polskę wzdłuż i wszerz. Brzmiał naprawdę wiarygodnie, a z racji wieloletniego doświadczenia, nie mieliśmy powodów, żeby mu nie zaufać. 

Jeszcze tego samego dnia spotkaliśmy się z Panem Kierownikiem na działce i za pomocą 50 cm poziomicy, druta i taśmowej metrówki wytyczyliśmy nasz dom.

Na konsekwencje tego działania nie trzeba było długo czekać (dalsza część tej historii tutaj) , jednak najpierw prace poszły do przodu i zaczęliśmy kopać fundamenty.

 

Kopanie fundamentów.

Na temat kopania fundamentów nie za wiele można opowiadać. Sposób kopania zależy od tego, jaki macie teren. Jednak najczęściej wykonuje się je koparko-ładowarką. Tak właśnie było u nas. Jest to etap dość ekscytujący. Już nie tylko w wyobraźni ale i w realu zaczyna być widać gdzie będą ściany i kolejne pomieszczenia. Mimo to na tym etapie taki „namalowany” na ziemi dom wydaje się jeszcze malutki. Nasz ma prawie 200 m2 w parterze, więc malutki nie jest ale na działce jakoś się zgubił.

wytyczanie budynku-kopanie fundamentów
kopanie fundamentów

Natomiast żaden sprzęt nie zrobi tego tak dokładnie jak sam inwestor 🙂 w związku z tym mój mąż złapał za łopatę i zaczął dokonywać poprawki. Jest budowlańcem z krwi i kości wszystko musi być sprawdzone i przez niego zatwierdzone 🙂

wytyczanie budynku, fundamenty
fundamenty

Aby zwiększyć wytrzymałość ław fundamentowych, potrzebne jest zbrojenie konstrukcyjne. Wykonuje się je z metalowych prętów. Dokładny opis napewno znajdziemy w projekcie swojego domu i powinniśmy się go trzymać. To ta stal odpowiada za wytrzymałość fundamentu.

Wylewanie betonu

Kiedy już fundamenty są wykopane i zbrojenie ułożone możemy rozpocząć wylewanie betonu. Wjazd do naszej działki w momencie lania fundamentów nie był wystarczająco utwardzony, a dodatkowo tego dnia bardzo padał deszcz, z związku z tym, konieczne było użycie pompy do betonu.

wytyczanie budynku-wylewanie fundamentów
wylewanie fundamentów

Niestety, chyba nawet najlepszy program do obróbki zdjęć, nie sprawi, że będą one wyglądały jak z galerii sztuki. Jest to dość nie wdzięczny moment do fotografowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.